Author Topic: how to change the costings  (Read 129 times)

Offline oldfezz

  • BeerSmith New Brewer
  • *
  • Posts: 1
  • Karma: 0
  • BeerSmith 2 Rocks!
how to change the costings
« on: November 06, 2017, 09:35:04 AM »
as i get all my grain ,hops, yeast in bulk how do you change the pricing in beer smith?
                                     kevin

Offline BOB357

  • BeerSmith Grandmaster Brewer
  • *****
  • Posts: 108
  • Karma: 7
  • Beer is my bucket list!
Re: how to change the costings
« Reply #1 on: November 06, 2017, 11:07:29 AM »
Divide the price you pay per bulk unit by the number of use units in the bulk unit and designate the use unit and its cost in inventory.

Example 1: I pay $46.00 for a 55 lb. sack of grain. The unit I use when adding grain to a recipe is pounds. When I enter the grain into inventory I want to price it by the pound. $46.00/55 = .836, so I enter my cost/lb. as $.84.

Example 2: I pay $12.00 for a pound of Cascade hops. The unit I use when adding hops to a recipe is grams. There are about 453 grams per pound, so I divide the cost of the 1 lb. package by 453 to get the cost per gram: $12.00/453 =.026, so I enter my cost/lb. as $.03

There are ingredients that I don't always buy in bulk and want to have 2 cost levels for use. In those cases, when I add the item into inventory, I designate them as both bulk purchased and purchased by the use unit in separate listings.

Example:
Sack Rahr 2-row malt    $.86                                                                                                                                                                                       Rahr 2-row malt            $1.08     

Bob